přeskočit k navigaci »

Zde se nacházíte: Úvod » Aktuality » Aktuálně » Pokuty za nelegální, či nebezpečný provoz bezpilotních letadel

Pokuty za nelegální, či nebezpečný provoz bezpilotních letadel

09.02.2015

kategorie: Aktuálně | autor: Petr Lněnička

 
 

Úřad pro civilní letectví začal v loňském roce  intenzivněji postihovat nelegální, či nebezpečný provoz bezpilotních letadel. Na dotaz naší asociace Ing. Viktor Nath, ředitel Odboru standardizace a regulace Sekce letových standardů Úřad pro civilní letectví sdělil následující „Během roku 2014 se Úřad zabýval 48 případy možného porušení leteckého zákona, které byly částečně odhaleny vlastní činností Úřadu a část z nich tvořily podněty veřejnosti. Řízení bylo v roce 2014 zahájeno celkem v 8 případech a uzavřeno celkem v 6 případech, kdy průměrná výše uložené sankce činila 20.000 Kč; sankce však může dosahovat až 5 miliónů Kč. V současné době Úřad eviduje 13 řízení správních a příkazních v různé fázi přípravy a vedení.“ Samozřejmě úřad má další desítky, ne-li stovky podnětů, které bude jistě postupně řešit.

Co se považuje za nelegální, či nebezpečný provoz?

  • Nelegální je zejména poskytování služeb bezpilotním letadlem, které je neregistrované, nepojištěné, řízené neregistrovaným pilotem či firmou, která není držitelem Povolení k provozování leteckých prací bezpilotním letadlem (více informací zde)
  • Létání v rozporu s předpisy, či omezeními, například létání ve městech, nad lidmi, nebo v omezených či zakázaných zónách. Firmy, jež mohou vykonávat letecké práce, mohou požádat o udělení výjimek, vždy však za velmi přísných, úřadem stanovených bezpečnostních opatření.

Pokuty za nelegální provoz bezpilotních letadel v zahraničí

Podobná situace, jako u v České republice, je i v zahraničí. I zde byly v posledním roce zveřejněny desítky případů pokut za létání s bezpilotními letadly, například:

  • německý občan byl pokutován v národním parku v USA (pokuta $1.600, roční podmínku a roční zákaz vstupu do Yellowstonského parku, hrozilo mu až 6 měsíců ve vězení a pokuta až $5.000)
  • francouzský náctiletý mladík za natáčení historické centra města Nancy (pokuta €400)
  • britský občan za létání kolem mostů a testovací základny jaderných ponorek (pokuta £4.300, hrozila maximální pokuta £500.000)

Vzdělávání a informace pro veřejnost

Česká asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel se snaží vzdělávat své členy, další zájemce o provoz bezpilotních letadel, ale i širokou veřejnost. Asociace například pořádá 24.2.2015 seminář zaměřený právě na pravidla provozu ve městech, či blízko letišť, či jiných nebezpečných, či zakázaných zón.

 

« zpět na seznam aktualit

 
 
 
APBL

Předseda Asociace a člen výboru:
Petr Lněnička za Vertical Images s.r.o.
Tel.: +420 777 204 558
E-mail: p.lnenicka@apbl.cz